Rewal - oceny wg. turystów:
średnia 4.14 na podstawie 53 opinii

Latarnia morska w Niechorzu 4km od Rewala

Piękne, nadmorskie widoki  podziwiane z  latarni morskiej zachwycą każdego. Ta wzniesiona na klifowym brzegu budowla uznawana jest za najładniejszą latarnię morską na polskim wybrzeżu. Nazywana symbolem wybrzeża rewalskiego jest ponad 140 letnią pamiątką kultury narodowej wpisaną do rejestru zabytków.

Latarnia w Niechorzu znajduje się przy ul. Polnej 30. Zbudowana jest z czerwonej, licowanej cegły. Jej podstawa jest na rzucie kwadratu, w wyższych partiach natomiast przybiera kształt ośmiokąta. W narożnikach ozdobiona została wysuniętymi lizenami, a pola pomiędzy nimi są w kolorze żółtym. Zwieńczeniem budowli jest laterna przykryta kopulastym dachem. W latarni wykorzystano aparat Fresnela I klasy. Zasięg światła wynosi 20 Mm czyli około 37 km.  Budowla ma wysokość 45m i jest drugą co do wielkości polską latarnią morską. Na wysokości 37 m zbudowano taras widokowy z balustradą. Aby się na niego dostać trzeba pokonać 200 schodów. Z tarasu roztacza się malownicza panorama na Wybrzeże Rewalskie. Do budowli przylegają budynki mieszkalne rodzin latarników oraz pomieszczenia gospodarcze, a przy wejściu do latarni znajduje się dziesięcioletni ogród. Kryją się tam strome schody prowadzące na betonowy wał obronny oraz na plażę.


Historia latarni

Początki budowy latarni we wsi Niechorze, koło Rewala sięgają lat 60-tych XIX wieku. Na początku istnienia latarni jako źródło światła wykorzystywano olej rzepakowy, którego potrzeba było nawet 1500 kilogramów rocznie.  Pod koniec II wojny światowej artyleryjski pocisk uszkodził latarnię, niszcząc układ optyczny. Wycofujący się Niemcy podłożyli w budowli osiem min, które jednak udało się odnaleźć i tym samym uchronić latarnię przed większymi zniszczeniami. Po wojnie przystąpiono do jej odnowienia,  w 1948 roku odbudowano układ optyczny, a w roku 2000 miał miejsce generalny remont latarni.

Informacje praktyczne:

  • Latarnia otwarta jest dla zwiedzających w sezonie letnim od 10:00 do 20:00, poza sezonem od 10:00 do 18:00.
  • Ceny biletów to 8 zł/normalny, 5 zł/ulgowy oraz 4 zł/grupowy. Dzieci do lat 5 wchodzą za darmo.
  • W szczycie sezonu trzeba liczyć się z kolejkami przed wejściem.
  • W punkcie sprzedaży biletów można tez kupić pamiątki. 

Zdaniem turystów

Pokonanie schodów jest męczące, ale widoki warte są wysiłku. Jest to doskonałe miejsce, aby zobaczyć Niechorze i jego okolice z lotu ptaka. Ciekawie wygląda kolorowo podświetlona latarnia w nocy. Otoczenie jest bardzo zadbane, niedaleko latarni jest  przyjemny skwerek z ławeczkami na których można posiedzieć, a naprzeciwko znajduje się pizzeria. 

Czy wiesz, że:

  • Przy wejściu do latarni znajduje się ogród , w którym rosną potężne, 2 metrowe żywopłoty.
  • W 2009 roku Poczta Polska wypuściła znaczek z przedstawieniem latarni w Niechorzu.
  • Latarnia oraz jej okolice były tłem dla scen z filmu "Beata" z 1964 rok w reżyserii Anny Sokołowskiej.
  • Przy ładnej pogodzie z latarni widać kościół w Trzebiatowie.
  • Niedaleko znajduje się Park Miniatur Latarni Morskich gdzie znajdziemy nie tylko miniaturę latarni w Niechorzu, ale też wiele innych. 

Sprawdziliśmy:
zobacz więcej »
zobacz więcej »
zobacz więcej
Noclegi Rewal:
zobacz więcej
Warto zobaczyć
1
5
Latarnia morska w Niechorzu 4km od Rewala

Piękne, nadmorskie widoki podziwiane z latarni morskiej zachwycą każdego. Ta wzniesiona na klifowym brzegu budowla uznawana jest za najładniejszą latarnię morską na polskim wybrzeżu. Nazywana symbolem wybrzeża rewalskiego jest ponad 140 letnią pamiątką kultury narodowej wpisaną do rejestru zabytków.

czytaj więcej
5
Wystawa Miniatur Kolejowych Rewal ul. Dworcowa

Zobacz jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji rodzinnych Rewala i całego wybrzeża. Wystawa Miniatur Kolejowych w Rewalu to miejsce stworzone przez ludzi z pasją, gdzie zarówno najmłodsi jak i ci starsi turyści znajdą coś ciekawego dla siebie. Możesz się tu pobawić się kolejką, a także zobaczyć modele i poznać historię pociągów z całego świata od najstarszych parowozów, po nowoczesne cuda techn

czytaj więcej
2
Park Przyjaciół Pustkowa 4 km od Rewala

Znajdź chwilę wytchnienia od codzienności wśród zieleni i zrelaksuj się słuchając kojącego szumu morskich fal. Pełne uroku miejsce jakim jest Park Przyjaciół Pustkowa niedaleko Rewala, jest idealne na relaks i rodzinne spacery. Tutaj nie tylko odpoczniesz, ale znajdziesz też wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych.

czytaj więcej
Pogorzelica wioska ukryta w gęstwinie lasów
Stanowiąca częsty cel podróży wszystkich tych, których zmęczyło życie w betonowych miastach. Dzięki licznym ośrodkom sanatoryjnym i rehabilitacyjnym,...
czytaj więcej
4
Pustkowo zachodni sąsiad Trzęsacza
Ujmuje przede wszystkim pięknem przyrody. Bez względu na to, czy zima, czy lato, przyjedź do Pustkowa i zapoznaj się z atrakcjami, jakie oferuje...
czytaj więcej
2
Warto zobaczyć - zobacz więcej
Warto wiedzieć
4
1
Podróżowanie z najmłodszymi

Niech wspólna podróż okaże się niesamowitą przygodą dla całej rodziny! Czas wakacji to przede wszystkim czas słodkiego lenistwa i odpoczynku, spędzany w gronie najbliższych nam osób. Pławimy się w morzach, opalamy na plażach, często po prostu leżymy w zaciszu własnego ogródka... Jak sprawić, by długa podróż do miejsca docelowego nie zmieniła się w męczarnię?

czytaj więcej
0
Co kryją wody Reska Przymorskiego?

Rogowo, leżące przy jeziorze Resko Przymorskie, to miejscowość, której dzieje są związane z działaniami wojennymi na tym terenie. Do dziś stoją tu budynki, obecnie są to domy mieszkalne, które w latach 30 – tych XX wieku należały do niemieckiej bazy lotniczej. 

czytaj więcej
3
Do Rewala jedź po zdrowie

W Rewalu turyści najchętniej korzystają z czystych, piaszczystych plaż, ale warto pamiętać także o tym, że tutejsze powietrze zawiera duże ilości soli i jodu, dlatego warto przyjechać tu o każdej porze roku. Rewal leży na 15 – metrowym klifie. Ta dawna osada rybacka ...

czytaj więcej
Co nam zagraża w czasie urlopu?
Wyjeżdżając na urlop, bierzemy pod uwagę wyłącznie wizję dobrej zabawy. Czasem jednak warto być realistą i założyć z góry pewne popularne wakacyjne ni...
czytaj więcej
3
Niezwykłe budowle Trzebiatowa
Trzebiatów od 1996 roku jest objęty rządowym programem „Ratowanie miasteczek historycznych”. Zachowały się w nim nie tylko pojedyncze budynki, ale tak...
czytaj więcej
4
Warto wiedzieć - zobacz więcej
Opinie:

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Rewal.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!